Objavljeno: 01.04.2021.

Mr. sc. Vanja Romlin obranila doktorsku disertaciju

Na Institutu Utriusque Iuris Papinskog sveučilišta Lateran u Rimu, 17. studenoga 2020., na blagdan svete Elizabete Ugarske, Vanja Romlin, iz Bjelovarsko-križevačke biskupije uspješno je predstavila doktorsku tezu pod naslovom “Pravni sukob između normativnog okvira Europske Unije i sklopljenih ugovora država članica Europske Unije sa Svetom Stolicom”.

Komisiju za obranu doktorske disertacije predvodio je rektor Papinskog lateranskog sveučilišta dr. Vincenzo Buonomo, a u njezinom sastavu su također bili dr. Silvia Angeletti te dr. Matteo Nacci.

U četiri poglavlja rada Romlin je istražila tezu postojanja pravnog konflikta između međunarodnih ugovora država članica Europske Unije sa Svetom Stolicom te pravnog poretka same Unije.

Analizirajući povijesno-pravni razvoj Europske Unije u suodnosu prema Svetoj Stolici i Katoličkoj Crkvi, te pomnim odabirom sudske prakse, u radu su identificirane konfliktne točke odnosa Crkve – države – Unije uz analizu potencijalnih posljedica takvog sukoba te mogućeg budućeg rješenja. Autorica u zaključnom poglavlju donosi institut missiocanonicate duboki institucionalni dijalog predviđen u čl. 17 Ugovora o funkcioniranju Europske Unije kao ključ čitanja te pozitivnog razvoja suodnosa autonomnih pravnih sustava koji koegzistiraju, isprepliću se te često uređuju slične ili iste pravne situacije.

Vanja Romlin rođena je 26. rujna 1988. u Bjelovaru. Nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja u Gimnaziji Bjelovar te zaključenog studija na Sveučilištu u Zagrebu, odlazi na studij u Rimu. Na Papinskom sveučilištu Lateran, 2016. godine stječe titulu magistra oba prava.

+ OSTALE AKTUALNOSTI