Objavljeno: 15.10.2018.

Otočec (Slovenija), 12.-13. listopada 2018., Personalne pretpostavke za novi kanonski ženidbeni postupak

Dvanaesti međunarodni simpozij crkvenih pravnika na temu »Personalne pretpostavke za novi kanonski ženidbeni postupak«, održan 12. i 13. listopada 2018. godine u konferencijskoj dvorani hotela Šport u Otočcu (Slovenija), okupio je crkvene pravnike iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije, Crne Gore i Italije. Pod sponzorstvom Hrvatske biskupske konferencije, simpozij je organiziralo Hrvatsko kanonističko društvo u suorganizaciji Ljubljanske nadbiskupije, Biskupije Novo Mesto i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Simpoziju su nazočili mons. Mate Uzinić duhovni voditelj Hrvatskoga kanonističkog društva dubrovački biskup, novomeški biskup Andrej Glavan, gradonačelnik Novog Mesta Gregor Macedoni te velik broj crkvenih pravnika, djelatnika crkvenih sudova i studenata kanonskoga prava.

Uvodeći u rad skupa pozdravnu riječ uputila je predsjednica Hrvatskoga kanonističkog društva dr. Lucija Boljat, istaknuvši da se ovogodišnja tema Simpozija „odnosi na sve djelatnike, službenike pravde, koji se obnašajući razne crkvene službe na sudovima susreću s različitim ženidbenim situacijama rastavljenih osoba“. Tako je i pastoralna briga Crkve usmjerena ne samo na „zdrave kršćanske obitelji, nego se, štoviše, po Kristovu srcu brine za obitelji u njihovoj cjelini, a posebno za one koje su u krizi i žive u teškim i nesređenim prilikama“. U duhu poticaja pape Franje sucima Rimske rote, predsjednica HKD-a istaknula je da naši sudovi trebaju djelovati u mudrosti i traženju istine kako bi dovele do oslobođenja savjesti vjernika.

Nakon što je predvodio molitvu, mons. Glavan pozdravio je sudionike Simpozija i zaželio im dobrodošlicu, istaknuvši odgovornost posla kojem su službenici pravde posvećeni na crkvenim sudovima.

Mons. Uzinić uputio je prigodnu riječ pozdrava te pročitao poruku zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića kojom je kanoniste potaknuo na samozatajnost i unaprjeđivanje duhovnih i profesionalnih kvaliteta, a riječi pozdrava dekana KBF-a u Zagrebu dr. Marija Cifraka pročitao je mons. mr. Emil Svažić, sudski vikar Interdijecezanskog ženidbenog suda prvog stupnja u Rijeci.

Prvoga dana Simpozija održana su predavanja: „Kriteriji reforme postopka ugotavljanja ničnosti zakona, personalne predpostavke” (Kriteriji reforme ženidbenog postupka i personalne pretpostavke) (mr. Gregor Rogelj, Rim), „Kvalitete suca za »ius-dicere« u rimskom i kanonskom procesnom pravu” (dr. Ivan Milotić, Zagreb), „Zakonci, aktivni in pasivni protagonisti postopka” (Ženidbeni drugovi – aktivni i pasivni protagonisti postupka) (mr. Sebastijan Valentan, Rim), „Zastupnici u sporovima i odvjetnici” (dr. Klara Ćavar, Ancona), „Sodni uslužbenci na splošno (DC, čl.33-37)” (Službenici pravde općenito (DC, čl. 33-37) (dr. Viktor Papež, Ljubljana), „Nemo iudex sine actore u rimskom i kanonskom pravu” (dr. Marko Petrak, Zagreb) i „Sudski vikar i pridodani sudski vikar” (dr. Slavko Zec, Rijeka).

U poslijepodnevnim satima sudionici simpozija posjetili su Kartuzijanski samostan Pleterje (Šentjernej) te su sudjelovali na Euharistijskom slavlju koje je u katedrali Sv. Nikole u Novom Mestu predvodio novomeški biskup Andrej Glavan.

Drugoga dana Simpozija održana su predavanja: “Figure suca u parnici proglašenja ništavosti ženidbe” (dr. sc. Želimir Žuljević, Požega; mr. sc. Luka Paljević, Krk), “Laici u vršenju sudske vlasti. Osvrt na Uputu o studijima kanonskoga prava u svjetlu reforme ženidbenog postupka” (dr. sc. Lucija Boljat, Zagreb; dr. sc. Josip Šalković, Zagreb), “Promicatelj pravde i javno dobro” (dr. sc. Tomislav Đukez, Đakovo), “Branitelj veze i sentīre cŭm Ecclěsīa” (mr. sc. Olja Barščevski, Zagreb) i “Voditelj sudske kancelarije i bilježnik” (mr. sc. Ante Rako, Split; mr. sc. Lucija Silić, Split).

U završnom dijelu simpozija održan je okrugli stol na temu: »Implementacija novog kanonskog ženidbenog postupka u djelovanju crkvenog suda« na kojem su govorili dr. sc. Andrej Saje, Ljubljana; mr. sc. Ivan Rak, Zagreb; mr. sc. Nikola Menalo, Mostar; dr. sc. Ivica Ivanković-Radak, Subotica, te plenarnom raspravom.

Dan prije otvaranja Simpozija, u četvrtak, 11. listopada 2018. godine, u hotelu „Šport“ u Otočcu (Slovenija) održana je VIII. redovita skupština Hrvatskoga kanonističkog društva. Prije skupštine, članovi Društva su posjetili Bled te Nacionalno marijansko svetište Marije Pomoćnice u Brezju gdje su se okupili na svetoj misi koju je predslavio mons. Mate Uzinić,  dubrovački biskup i duhovni voditelj Društva.

+ OSTALI SKUPOVI